Ozonoterapia

Ozonoterapia stosowana jest w wielu dziedzinach stomatologii. Ozon wykazuje niezwykle silne właściwości bakterio- i grzybobójcze, co pozwala m.in. zahamować rozwój próchnicy, wyleczyć stany zapalne obecne w jamie ustnej i zapobiec powikłaniom po zabiegach chirurgicznych i z zakresu endodoncji.

Zapobieganie próchnicy oraz kontrolowane leczenie wczesnych zmian próchnicowych

Najczęstszą przyczyną problemów z zębami u pacjentów na całym świecie, jest próchnica. Choroba ta wiąże się z demineralizacją oraz rozkładem twardych tkanek zębów. Przyczyną zmian próchnicowych są przede wszystkim bakterie żyjące w jamie ustnej. Metabolizują one cukry dostarczane wraz z pożywieniem, co prowadzi do powstawania kwasów niszczących zębinę oraz szkliwo. Niestety, proces ten może ciągnąć się latami. Objawem mobilizującym większość pacjentów do pojawienia się u stomatologa jest zazwyczaj dopiero ból. Na tym etapie rozwoju konieczne jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki w sposób mechaniczny.

Jaka może być przyczyna bólu zęba?

Do usunięcia niewielkich zmian próchnicowych wystarczą mało inwazyjne metody, do tego całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjentów. Takie właśnie jest ozonowanie. Najpierw, przy pomocy lasera diagnostycznego przeprowadza się badanie, pozwalające dokładnie zidentyfikować zmienione przez próchnicę tkanki. Diagnostyka laserowa pozwala na wykrycie choroby jeszcze przed pojawieniem się ubytku, który wymagałby tradycyjnego leczenia.

Ozonowanie to metoda bazująca na silnych właściwościach utleniających, jakie posiada ozon. Kontrolowane wykorzystanie gazowego ozonu pozwala zlikwidować bakterie przyczyniające się do powstawania próchnicy. Tlen pobierany jest z powietrza przez urządzenie zwane ozonatorem, a następnie zmieniany w ozon, który aplikowany jest na leczone zęby specjalnym rękawem. Zabieg trwa jedynie kilkanaście sekund, a jego rezultaty są w pełni satysfakcjonujące – ozonowanie pozwala usunąć aż 99,9% bakterii wywołujących próchnicę. Aby efekt był optymalny, pacjentom podaje się preparaty mające na celu stymulację remineralizacji szkliwa. Cały proces twardnienia i remineralizacji w przypadku próchnicy obejmującej korzenie i bruzdy zębów stałych trwa około 4-12 tygodni.

Aparat do ozonoterapii stomatologicznej NANOZON

Ozonoterapia jest znakomitym rozwiązaniem dla pacjentów wrażliwych na ból, którzy obawiają się tradycyjnego leczenia. Należy jednak pamiętać, że ozonoterapia jest skuteczna jedynie w przypadku początkowych zmian próchnicowych. Stąd tak ważne są wizyty kontrolne, które pozwolą wykryć próchnicę we wczesnym stadium, zanim pojawi się ubytek. Za terapię ozonem zapłacą Państwo w naszej klinice mniej niż za leczenie tradycyjne. Dodatkowo jest ona objęta gwarancją – jeśli próchnica w zębach „potraktowanych” ozonem będzie postępowała, mogą Państwo liczyć na bezpłatne leczenie metodą tradycyjną.

Ozonoterapia odpowiadać będzie z pewnością także najmłodszym pacjentom, dla których nierzadko leczenie dentystyczne jest ogromnym przeżyciem. Dzieci często nie potrafią szczotkować zębów w odpowiedni sposób, co przyczyniać się może do powstawania próchnicy. Ozonoterapia eliminuje bakterie próchnicowe, dzięki czemu hamuje rozwój próchnicy. Metoda ta stosowana jest często u dzieci w ramach profilaktyki.

Zastosowanie ozonu w endodoncji, periodontologii i chirurgii stomatologicznej

Dzięki silnym właściwościom dezynfekującym ozon znajduje szerokie zastosowanie w dziedzinach stomatologii, w których eliminacja patogenów decyduje o sukcesie przeprowadzonego leczenia. Poza działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym, ozon zwiększa stopień natlenienia tkanek, dzięki czemu przyspiesza ich regenerację.

Ozonowanie stosowane jest w endodoncji w celu eliminacji drobnoustrojów z zakażonych kanałów korzeniowych. Ozon dzięki swej postaci gazowej jest w stanie dotrzeć do najmniejszych szczelin skomplikowanego systemu kanałów korzeniowych i skutecznie je zdezynfekować. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania zakażeń wtórnych przy jednoczesnym przyspieszeniu gojenia zmian okołowierzchołkowych. Zastosowanie ozonu może niejednokrotnie wyeliminować konieczność stosowania antybiotyków.

Ozon stosowany jest także w chirurgii stomatologicznej, np. do dezynfekcji zębodołu po usunięciu zęba lub celem leczenia trudno gojących się ran. Ozonoterapia zmniejsza ból po zabiegach i przyspiesza gojenie.

W periodontologii, dziedzinie stomatologii zajmującej się leczeniem chorób dziąseł, ozon umożliwia dokładną dezynfekcję kieszonek dziąsłowych i śluzówki oraz leczenie zmian zapalnych. Ozonoterapia pozwala również skutecznie leczyć opryszczkę.

Woda ozonowana – skuteczny płyn do płukania jamy ustnej i odkażania ran

Najnowszy aparat do ozonoterapii stomatologicznej Nanozon umożliwia wykorzystanie nie tylko ozonu gazowego, ale również wody ozonowanej. Woda nasycona ozonem stosowana jako płukanka do jamy ustnej daje lepsze efekty jeśli chodzi o eliminację bakterii niż w przypadku stosowania ogólnodostępnych na rynku płynów do higieny jamy ustnej. Zastosowanie wody ozonowanej przed zabiegami stomatologicznymi pozwala czasowo zredukować ilość bakterii na śluzówce, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko pojawienia się zakażeń wtórnych po zakończonym leczeniu. Woda ozonowana jest także skutecznym środkiem do odkażania ran.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?