Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest ortodoncja?

Zadaniem ortodoncji jest kontrolowanie oraz korygowanie wszystkich nieprawidłowości pojawiających się we wzajemnym układzie zębów oraz struktur twarzy. Pozwala to na uzyskanie, a także trwałe utrzymanie równowagi między okluzją zębów, optymalną estetyką twarzy i uzębienia. Dodatkowo ortodoncja pozwala jak najdłużej zachować naturalne zęby pacjentów.

2. Jakie są korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego?

Efektem leczenia ortodontycznego są prosto ustawione zęby oraz estetycznie i atrakcyjnie wyglądający uśmiech. W relacjach zawodowych, jak i prywatnych bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego zawsze lepiej postrzegane są osoby pewne siebie i szeroko uśmiechnięte. Prawidłowo ustawione zęby zapewniają odpowiednią zdolność rozdrabniania pokarmu, są mniej podatne na uraz i złamanie. Łatwiej jest je również czyścić.

3. Jakie są konsekwencje zaniechania leczenia ortodontycznego?

Stłoczone, nakładające się i obrócone zęby trudno jest wyczyścić, co może prowadzić do rozwoju próchnicy. Wada zgryzu może również spowodować rozwój chorób dziąseł i przyzębia, zgryz głęboki powoduje ścieranie zębów, a odwrotny zgryz krzyżowy może spowodować występowanie bólu w okolicy głowy i szyi. Choroby przyzębia, występujące częściej w przypadku stłoczonych, ciasno ustawionych zębów, są uznawane za jedną z przyczyn chorób serca oraz cukrzycy. Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie może pozwolić uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym.

4. Czy na konsultację z ortodontą powinien skierować mnie mój dentysta?

Wielu pacjentów jest kierowanych na konsultację ortodontyczną przez ich stomatologów ogólnych, niemniej jednak są osoby, które samodzielnie zgłaszają do ortodonty.

5. W jakim wieku powinno się odbyć pierwsze badanie ortodontyczne?

Optymalny wiek do pierwszej wizyty ortodontycznej to około 7 lat. Jest to okres istotny pod względem rozwoju organizmu. Pojawienie się pierwszych zębów stałych pozwala dokonać prawidłowej oceny zgryzu i zaplanować ewentualne leczenie.

6. Czy zęby mogą same wyprostować się w miarę ich rozwoju?

Nie ma takiej możliwości. Po ukończeniu 12 roku życia przestrzeń dla zębów przednich pozostaje stała, czasami nawet zmniejsza się wraz z wiekiem.

7. Jak wygląda konsultacja ortodontyczna?

Na wizycie spotkasz się z ortodontą, który po badaniu przedstawi, jaki jest problem ortodontyczny. Wykonane zostaną również zdjęcia cyfrowe oraz rentgenowskie, jak również pobrane będą wyciski zębów w celu przygotowania planu leczenia.

8. Czego można dowiedzieć się na badaniu ortodontycznym?.

Konsultacja pozwala uzyskać cenne informacje, m.in. dowiesz się, czy masz wadę zgryzu, a jeśli tak, to jakiego rodzaju. Specjalista poinformuje Cię, jak można ją skorygować, i czy wymagana będzie ekstrakcja któregoś z zębów, a także – jak długo potrwać może leczenie.

9. Czy trzeba będzie u mnie usuwać któryś ząb, aby założyć aparat?

Czasami, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt leczenia ortodontycznego, konieczne jest usunięcie jednego lub kilku zębów. Dzięki wykorzystaniu najnowszych dostępnych technologii taka konieczność zachodzi obecnie coraz rzadziej. Stosowanie bardziej zaawansowanych metod i procedur pozwala osiągnąć harmonijne rysy twarzy i trwały efekt w mniej uciążliwy dla pacjentów sposób.

10. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia zależy od rodzaju oraz zakresu wady zgryzu. Ogólnie czas leczenia trwa od 12 do 30 miesięcy. Najczęściej aparat noszony jest przez około 24 miesiące.

11. Czy leczenie aparatem ortodontycznym boli?

Ogólnie leczenie ortodontyczne nie jest bolesne. Jedynie po niektórych wizytach, na których aktywowany jest aparat, można mieć uczucie ucisku lub wrażliwości podczas zagryzania. W takich sytuacjach można zażyć Paracetamol (Acetaminofen). Niemniej jednak po większości wizyt pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu. Często przypominam pacjentom, że wcale nie musi boleć, żeby aparat przesuwał zęby”.

12. Czy w trakcie leczenia ortodontycznego trzeba unikać pewnych pokarmów?

Tak, po założeniu aparatu ortodontycznego lepiej unikać niektórych pokarmów, takich jak na przykład twarde cukierki i owoce, a także pokarmy lepkie (karmel, guma do żucia). Pacjenci z pewnością otrzymają od swojego ortodonty szczegółowe wskazówki. Przestrzegając ich zdołają uniknąć uszkodzeń zamków aparatu.

13. Jak często powinno się czyścić zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Pacjenci z aparatami stałymi powinni szczotkować zęby przynajmniej cztery razy dziennie – po każdym posiłku i przed snem. Wskazane jest również używanie nici dentystycznej raz dziennie.

14. Co to jest wizyta awaryjna?

Jeżeli aparat ortodontyczny wywołuje ból lub jakaś jego część uległa zniszczeniu należy udać się na tak zwaną wizytę awaryjną. W przypadku konieczności szybkiej interwencji ortodonta pomoże nam nawet tego samego lub następnego dnia.

15. Co to jest leczenie wczesne?

O leczeniu wczesnym możemy mówić w przypadku dzieci między 7 a 10 rokiem życia. Trwa ono zazwyczaj od 6 do 14 miesięcy, a ma na celu skorygowanie wad zgryzu, które mogą pogłębiać się w miarę dorastania dziecka. Podstawą leczenia wczesnego jest korekta stłoczeń, zgryzu otwartego, głębokiego i krzyżowego, a także likwidowanie nieprawidłowych nawyków. Jego dodatkową zaletą jest poprawa estetyki uzębienia, a co za tym idzie, zyskanie akceptacji innych dzieci.

16. Czy u mojego dziecka będzie potrzebne leczenie aparatem stałym, jeżeli przeprowadzono poprzednio leczenie wczesne?

Leczenie aparatem stałym, nazywane leczeniem właściwym prowadzone jest w wieku między 11 a 13 rokiem życia, gdy obecne są już wszystkie zęby stałe. Jeżeli po wymianie uzębienia mlecznego na stałe występuje nieprawidłowość, wtedy zalecane jest leczenie właściwe. Leczenie wczesne może zapobiec rozwojowi wady zgryzu lub uchronić przed koniecznością usuwania stałych zębów, jednak nie może całkowicie zagwarantować, że po wyrznięciu zębów stałych nie dojdzie do powstania wady.

17. Czy jest za późno na leczenie ortodontyczne, jeżeli jestem osobą dorosłą?

U osób dorosłych również można leczyć wady zgryzu i prostować zęby, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych.

18. Czego mam się spodziewać po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu?

Aparat zdejmowany jest na koniec leczenia w prosty sposób: zamki są delikatnie ściskane, aby odkleić je od zębów. Czynność ta nie powoduje dyskomfortu. Po wyczyszczeniu resztek kleju pobierane są wyciski w celu przygotowania aparatów retencyjnych. Wykonywane są również kontrolne zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić efekty leczenia.

19. Do czego stosowane są aparaty retencyjne?

Kiedy aparat stały zostanie zdjęty stosuje się specjalne aparaty retencyjne, które mają na celu utrwalenie efektów leczenia. Pozwalają one chronić prawidłowo ustawione zęby, aby ponownie nie zaczęły się krzywić i tym samym nie zniszczyły efektu długotrwałego leczenia ortodontycznego.

20. Jak często odbywają się wizyty kontrolne w trakcie leczenia?

Częstość wizyt kontrolnych mających miejsce podczas leczenia ortodontycznego ustalana jest indywidualnie, jest bowiem uzależniona od tego, z jakim rodzajem wady zgryzu walczymy. W większości przypadków wizyta taka odbywa się raz w miesiącu.

21. Czy po założeniu aparatu można uprawiać sport?

Jak najbardziej, nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportu. Zalecane jest jednak założenie specjalnych szyn ochronnych.

22. Czy leczenie ortodontyczne może być zalecane u dzieci z zębami mlecznymi?

Tak. Niektóre wady zgryzu są na tyle poważne, że wymagają wczesnego leczenia nawet u dzieci z uzębieniem mlecznym.

23. Czy mogę nosić aparat ortodontyczny, pomimo że mam korony porcelanowe i w przeszłości straciłem ząb?

Tak. Ząb z koroną porcelanową przemieści się tak samo jak ząb z małym wypełnieniem. Jeżeli brakuje kilku zębów, leczenie ortodontyczne pozwoli wyrównać ustawienie pozostałych zębów.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?