O leczeniu ortodontycznym

Proste zęby to nie tylko estetyka. Sprawdź jak wady zgryzu wpływają na Twoje zdrowie!

Dlaczego zęby powinny być proste?

Wpływ wad zgryzu na zęby, dziąsła i stawy… i zdrowie ogólne

Wady zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także w wielu przypadkach przyczyna rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Gdy zęby są nieprawidłowo ustawione, trudno je wyczyścić. Dodatkowo dochodzi do ich przeciążenia, ścierania w nieodpowiedni sposób, pękania szkliwa. Z powodu nieprawidłowego rozmieszczenia zębów może dochodzić problemów z przeżuwaniem oraz zaburzeń czynnościowych obejmujących stawy skroniowo-żuchwowe.

Nieprawidłowe warunki zgryzowe mogą powodować problemy ze zdrowiem ogólnym. Nieprawidłowa postawa ciała, bóle głowy, szumy w uszach, bezdechy nocne, chrapanie – to wszystko może być wynikiem wad zgryzu. Co więcej nieprawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego związany z nieprawidłowym zgryzem wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację i orientację w przestrzeni.

Czy Twój zgryz wymaga leczenia ortodontycznego?

Nie tylko widoczne wady zgryzu niekorzystnie wpływają na zęby i zdrowie. Nawet niewielkie, niezauważalne wady zgryzu, lekkie zrotowania zębów, które nam nie przeszkadzają pod względem estetycznym niszczą nasze zęby i wymagają leczenia ortodontycznego. Dlatego każdy Pacjent powinien odbyć konsultację z ortodontą!

Kompleksowe leczenie wad zgryzu

Ortodonta dla dzieci i dorosłych
Pierwsza kontrola u ortodonty - badanie stomatologiczne

Kiedy rozpocząć leczenie?

Korzyści z leczenia wczesnego

Wczesna diagnoza i leczenie pozwala tak kształtować mięśnie i kości twarzoczaszki, aby zęby miały wystarczającą ilość miejsca a z zgryz prawidłowo się rozwijał. Optymalny wiek, kiedy powinno się odbyć pierwszą kontrolę ortodontyczną u dziecka to 3-5 lat. W wieku 7 lat badanie jest już konieczne… Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala w przyszłości uniknąć poważniejszych wad zgryzu, które wymagać będą skomplikowanego, kosztownego i długotrwałego leczenia. Oczywiście brak leczenia wczesnego w dzieciństwie nie wyklucza podjęcia skutecznego leczenia u nastolatków czy osoby dorosłej.

Fazy leczenia ortodontycznego

Sposób leczenia a wiek Pacjenta

Leczenie wad zgryzu można podzielić na 3 fazy. W zależności od wieku Pacjenta oraz stopnia rozwoju lekarz wprowadza odpowiednią fazę leczenia oddziałując na mięśnie, kości lub zęby. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko prawidłowo ustawione zęby ale także wymuszamy harmonijny wzrost twarzoczaszki i poprawiamy rysy twarzy.

 

01

Leczenie miofunkcyjne – kształtowanie mięśni.

Obejmuje leczenie najmłodszych Pacjentów (już w wieku 3 lat) z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Stosowane są aparaty ruchome, które wymuszają odpowiednie ćwiczenia mięśni co z kolei wpływa na rozwój kości. Leczenie wczesne polega również na eliminowaniu dysfunkcji, które zaburzają rozwój twarzoczaszki u dziecka (oddychanie ustami, wada postawy, nieprawidłowe wędzidełko).

02

Leczenie ortopedyczne – stymulowanie wzrostu kości.

Obejmuje leczenie dzieci i młodzieży. Leczenie może rozpocząć się już w wieku 5 lat (optymalnie 7-9 lat). W tej fazie leczenia stosowane są aparaty stałe lub ruchome. Leczenie ortopedyczne pozwala skrócić, a czasem nawet wyeliminować właściwe leczenie ortodontyczne.

03

Leczenie ortodontyczne – prawidłowe ustawienie zębów.

Ta faza leczenia dotyczy osób z uzębieniem stałym – młodzieży powyżej 15 roku życia i osób dorosłych. Stosowane są aparaty stałe lub ruchome (przezroczyste nakładki Invisalign).

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

 

01

Pierwsza wizyta – diagnostyka

Diagnostyka ortodontyczna opiera się na wykonaniu zdjęć cyfrowych, zdjęć RTG (panoramiczne, cefalometryczne oraz tomografia 3D), modeli diagnostycznych (gipsowych oraz cyfrowych), skanu 3D wraz z wirtualnym planem leczenia oraz badania ortodontycznego.

02

Higiena i leczenie ubytków

Wizyta w gabinecie higienistki stomatologicznej w celu usunięcia kamienia i osadu to ważny etap procedury leczenia. Pozwala zachować zęby i dziąsła zdrowe przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli jest to konieczne Pacjent trafia do stomatologa w celu leczenia ubytków.

03

Konsultacja i dobór aparatu ortodontycznego

Odpowiedni rodzaj aparatu ortodontycznego wybierany jest wspólnie z lekarzem ortodontą. W czasie wizyty omawiane są wszelkie aspekty leczenia ortodontycznego, czas trwania leczenia, częstotliwość wizyt kontrolnych.

04

Założenie aparatu

Podczas wizyty zakładany jest aparat stały na zęby lub wydawany jest aparat ruchomy. Od tej pory rozpoczyna się proces prostowania zębów.

05

Wizyty kontrolne

Ilość i częstotliwość wizyt kontrolnych ustalana jest przez lekarza prowadzącego. Systematyczne zgłaszanie się na kontrole jest podstawą bezpieczeństwa i uzyskania przewidywanych efektów leczenia ortodontycznego.

06

Zakończenie leczenia i retencja

Podczas wizyty zdejmowany jest aparat a w jego miejsce Pacjent otrzymuje mocowany do zębów (od strony wewnętrznej) lub wyjmowany aparat retencjny, który ma za zadanie utrzymać efekty leczenia ortodontycznego. Czas noszenia tego aparatu ustala ortodonta.

Higiena

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów i aparatu po każdym posiłku oraz systematyczne nitkowanie całego uzębienia przynajmniej raz dziennie oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej. Wskazane jest również używanie irygatorów.

W przypadku aparatów ruchomych, np. Invisalign, utrzymanie higieny nie różni się od standardowo stosowanych metod. Pacjent może swobodnie zdejmować aparat w celu wyczyszczenia zębów.

Aby zachować zdrowe zęby i dziąsła w trakcie trwania leczenia ortodontycznego szczególnie ważne są regularne wizyty w gabinecie profesjonalnej higienistki stomatologicznej w celu usuwania kamienia i osadu nazębnego.

Proste zęby dzięki nakładkom Invisalign
Asystentka stomatologiczne prezentująca plan leczenia ortodontycznego aparatem stałym samoligaturującym

Retencja

Co to jest?

Retencja to istotny element leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu i ustawienia zębów. Podczas retencji stosuje się specjalne aparaty retencyjne, stałe lub ruchome. Wpływ na długość okresu retencji ma metoda leczenia jaką wykorzystano, wiek pacjenta, i szereg innych czynników, na przykład genetycznych.

Chcesz widzieć, czy tą metodę można zastosować u ciebie?
Umów się na konsultacje

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz