Odbudowa kości

Kiedy konieczna jest odbudowa kości?

Zanik kości następuje z czasem po usunięciu lub utracie zębów. Brak działania siły mechanicznej pod postacią nacisku, jaki w normalnych warunkach ząb wywiera na kość, skutkuje stopniowym zanikiem kości. Utrata kości może też być efektem urazu, wzrostu torbieli lub stanem zapalnym tkanki przyzębia. W takiej sytuacji często konieczny jest zabieg odbudowy kości. Zabieg pozwala uzyskać prawidłowe warunki kostne, a co się z tym wiąże lepszy efekt estetyczny zakładanych uzupełnień protetycznych. Zabieg wykonywany jest również w przypadku, gdy u Pacjenta z zanikiem kości w szczęce lub żuchwie planowana jest odbudowa brakujących zębów za pomocą implantów. W szczęce górnej odbudowa kości z przeznaczeniem pod implanty nazywana jest podniesieniem dna zatoki szczękowej.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym podawanym systemem komputerowym. Lekarz pod mikroskopem wykonuje niewielkie nacięcie śluzówki, następnie oczyszcza powierzchnię kości, nakłada materiał kościozastępczy, w razie potrzeby zabezpiecza go specjalną błoną kolagenową i na koniec zakłada szwy. Zabieg może być także wykonany jednoczasowo z zabiegiem usunięcia zębów – jeśli indywidualny plan leczenia Pacjenta przewiduje założenie implantów w miejscu usuwanych zębów, a ilość kości jest niewystarczająca.

Po zabiegu

  • Po zabiegu standardowo Pacjent otrzymuje okłady lodowe oraz leki przeciwbólowe. Korzysta także z naświetlania laserem biostymulacyjnym oraz z pola magnetycznego. Dzięki temu przyspieszone jest gojenie tkanek.
  • Około 10 dni po zabiegu usuwane są szwy.
  • Tworzenie nowej kości trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta i zakresu odbudowy. Dopiero po tym czasie przeprowadzana jest implantacja.

Materiał do odbudowy kości

W naszej klinice wykorzystujemy sprawdzony, dostępny na rynku od ponad 30 lat materiał do odbudowy tkanki kostnej Bio-Oss. Powstaje on dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu i przetworzeniu wołowych kości. Po modyfikacja w laboratorium powstaje biomateriał pozbawiony białka, składający się ze związków wapnia oraz składników odpowiadających tym, które występują w naturalnej, twardej kości. Dzięki temu jego zastosowanie jest bezpieczne dla Pacjenta. Zastosowanie materiału ma na celu pobudzenie składowych układu kostnego do regeneracji. Dzięki jego porowatej strukturze, przypominającej naturalną kość, procesy naprawcze zachodzą szybciej. Materiał stopniowo się wchłania, a na jego miejscu pozostają nowe, odtworzone w miejscu ubytku elementy strukturalne naturalnej tkanki kostnej.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?