Leczenie próchnicy

Jak właściwie dbać o zęby, by przez długie lata cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?

Czy wiesz, że:

 1. stan zębów ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu
 2. brak widocznych zmian w zębach wcale nie musi świadczyć o braku problemów
 3. nowoczesna diagnostyka stosowana w klinikach stomatologii wykrywa nawet najdrobniejsze ubytki w zębach
 4. zmiany próchnicowe mogą być leczone nieinwazyjne, bez konieczności borowania
 5. dzięki nowym technikom leczenia można uniknąć konieczności ciągłego powracania do stomatologa wciąż z tym samym zębem
 6. aby zachować zdrowe dziąsła i uniknąć paradontozy należy zgłaszać się na kontrole do dentysty co 6 miesięcy

Kiedy ostatni raz przeglądałeś(-aś) swoje zęby w lusterku? Zastanawiasz się czy to próchnica zębów?

Czy zwróciłeś uwagę na plamki, przebarwienia, pęknięcia szkliwa, zaczerwienienie dziąseł? Są to pierwsze objawy chorób zębów…
Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie odwiedzałeś stomatologa, nie zwlekaj! Brak kontroli często prowadzi do takiego zniszczenia zębów, że w efekcie muszą one zostać usunięte. Wówczas pojawiają się problemy ze spożywaniem pokarmów, dochodzi też do przeciążenia pozostałych zębów. Z czasem na skutek zaniku kości zmieniają się rysy twarzy.Wczesne wykrycie chorób zębów pozwala uniknąć komplikacji, które odciskają piętno na estetyce uśmiechu i wymagają skomplikowanego i kosztownego leczenia.

gwarancja

Stan zębów wpływa też na zdrowie ogólne. Czy wiesz, że zmiany skórne, problemy z oczami, nadciśnienie, choroby serca, nerek czy stawów mogą być spowodowane ogniskami zapalnymi w jamie ustnej? Zaniedbanie zęby mogą prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń w całym organizmie. Są to tzw. choroby odogniskowe. Niektóre z tych chorób mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta, a rzadko kojarzone są ze zmianami w jamie ustnej. Jeśli występuje u Ciebie jedna z wymienionych chorób warto skontrolować stan zębów u dentysty!

Nowoczesne metody stosowane w klinikach stomatologii dają możliwość diagnozowania zmian niewidocznych „gołym okiem” i wykonania leczenia w prosty, bezbolesny i małoinwazyjny sposób. System podstawowej diagnostyki wykonywanej w gabinecie stomatologicznym opiera się na wykorzystaniu mikroskopu, kamery wewnątrzustnej i lasera diagnostycznego. Duże powiększenie (mikroskop, kamera wewnątrzustna) pozwala wykryć początkowe stadium próchnicy i paradontozy. Przy użyciu specjalistycznego lasera diagnostycznego dentysta jest w stanie obiektywnie ocenić czy plamka widoczna na zębie to tylko przebarwienie, czy jest to demineralizacja czy już ubytek wymagający leczenia. Laser wysyła wiązkę światła w kierunku zęba i odczytuje wartość fluorescencji, wskazującej na zmiany próchnicowe. Przy niewielkich wartościach leczenie można wykonać bez użycia wiertła!

Leczenie próchnicy zębów

Jak leczymy prócjnicę?

1. Wykorzystując mikroskop lub lupy lekarz jest w stanie opracować próchnicę oraz nie naruszyć zdrowych tkanek zęba.

2. Używając cząstek złota i srebra tworzymy unikalną powłokę, która zabezpiecza ząb przed próchnicą wtórną oraz nadwrażliwości pozabiegowe.

3. Stosując wypełnienia aktywowane ultradźwiękami co pozwala na najlepszą adaptację materiału do zęba.

Połączenie wszystkich technik daje pewny długoletni efekt wypełnień.

Jak można leczyć zęby bez borowania?

Początkowe zmiany demineralizacyjne mogą być leczone bezboleśnie za pomocą silnie bakteriobójczego ozonu. Zabieg trwa jedyne 20 sekund i nie wymaga usuwania tkanek zęba – czyli tzw. „borowania”. Ozonowanie to skuteczna metoda spowalniająca rozwój próchnicy. W naszej klinice stomatologii w Katowicach leczenie ozonem objęte jest roczną gwarancją – w przypadku postępu próchnicy w zębie stałym wypełnienie (tzw. plomba) wykonywane jest nieodpłatnie!

Czy zgłaszałeś się kiedyś do dentysty wciąż z tym samym zębem? Jest na to sposób!

W przypadku zmian wymagających założenia wypełnienia leczenie można przeprowadzić w małoinwazyjny sposób pod kontrolą mikroskopu. Dzięki temu dentysta jest w stanie bardzo precyzyjnie usunąć chorą tkankę zęba bez naruszania tkanki zdrowej. Dodatkowo podczas leczenia stosujemy nanocząstki srebra i złota (preparat Nanocare Gold), które zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy wtórnej i eliminują nadwrażliwość po wypełnieniu zębów. Nanocząstki mają jeszcze dodatkową zaletę – działają przeciwwirusowo. Eliminacja wirusów, które są wszechobecne także w jamie ustnej, zmniejsza ryzyko pojawiania się aft czy opryszczki.

Czasem istnieje możliwość leczenia laserową metodą hybrydową. Laser Erb:YAG, dostępny w nielicznych klinikach stomatologii w Polsce, jest bardziej precyzyjny niż tradycyjnie stosowane wiertło, co wpływa na trwałość leczenia.

Czy kontrolujesz stan zębów Twojego dziecka i sprawdzasz, czy dokładnie szczotkuje zęby?

Dzieci z racji swojego wieku nie są zbyt dokładne i pośpiesznie myją zęby. Próchnica w ciągu miesiąca może zniszczyć zęby mleczne. W ramach akcji Akademia Zdrowego Uśmiechu higienistki z naszego gabinetu stomatologicznego przebadały zęby 1000 przedszkolaków z woj. śląskiego. Rodzice dzieci otrzymali diagramy uzębienia z oznaczonymi zębami, która należy skontrolować u stomatologa. Wyniki badań są niepokojące – aż 79% dzieci miało zęby objęte próchnicą, u 28% dzieci zęby wymagały usunięcia. Dlatego już dziś sprawdź, czy na zębach Twojej pociechy nie ma ciemnych plamek, które mogą być początkiem próchnicy.

Czy Twoje dziąsła są zaczerwienione i krwawią przy szczotkowaniu? Warto podjąć działania profilaktyczne, by zapobiec utracie zębów!

Podstawą profilaktyki chorób dziąseł (paradontozy) jest regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi higienizacyjne powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 6 miesięcy. Nie jest możliwe pozbycie się osadu i kamienia podczas mycia zębów w domu. Zaniechanie wizyt profilaktycznych u higienistki z czasem prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, utraty dziąseł, kości, rozchwiania i wypadania zębów.

Zapraszamy do naszej kliniki stomatologii w Katowicach! Podczas wizyty lekarz stomatolog:

 1. zbada stan Państwa uzębienia w dużym powiększeniu – pod mikroskopem
 2. oceni, czy występują początkowe zmiany próchnicowe za pomocą lasera diagnostycznego
 3. przyjrzy się drobnym zmianom i plamkom na zębach za pomocą kamery wewnątrzustnej
 4. w razie konieczności, na miejscu w gabinecie wykona zdjęcie rtg
 5. ustali plan leczenia uwzględniający wykorzystanie małoinwazyjnych technologii stomatologicznych
 6. w przypadku występowania kamienia i osadu skieruje Państwa do higienistki stomatologicznej

 

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?