Odbudowa tkanek przyzębia – Rekonstrukcja zęba

Odbudowa zęba – czym jest EMDOGAIN?

EMDOGAIN to preparat wyprodukowany na bazie świńskich tkanek. Działanie środka oparte jest na naturalnych procesach regeneracji zęba – odbudowując zniszczone w wyniku parodontozy struktury podporowe zęba, naśladuje procesy biologiczne zachodzące podczas naturalnego rozwoju uzębienia. Proces odbudowy przebiega z zachowaniem wszystkich naturalnych właściwości i funkcji tkanek. Najistotniejszym elementem preparatu jest amelogeninia, czyli białko produkowane przez organizm ludzki w fazie płodowej podczas naturalnego procesu formowania uzębienia. To amelogeninia odpowiada za tworzenie wszystkich struktur i tkanek zębowych. Preparat EMDOGAIN jest całkowicie bezpieczny w użyciu – nie odnotowano żadnych niepożądanych efektów jego stosowania.

Jak działa EMDOGAIN ?

Podstawą umocowania zęba w zębodole jest specjalna struktura podporowa składająca się z cementu korzeniowego, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego i samego wyrostka zębodołowego. Substancją łączącą cement korzeniowy ze strukturami kostnymi jest włókno kolagenowe. Działanie nałożonego na powierzchnię zęba preparatu EMDOGAIN opiera się na intensywnej i skutecznej odbudowie i regeneracji struktur podporowych – powtórzone zostają naturalne procesy odpowiadające za powstawanie aparatu podporowego uzębienia. EMDOGAIN to szansa na zachowanie własnych zębów.

Odbudowa zęba

Zaawansowana choroba przyzębia z utratą tkanek podporowych prowadząca do formowania się głębokiej kieszonki przyzębnej

 

Co zrobić aby uzyskać najlepszy efekt?

Następujący po leczeniu proces gojenia przebiega bardzo szybko i bez żadnych komplikacji. Procesy regeneracyjne rozpoczynają się tuż po nałożeniu preparatu i na ogół trwają rok, w niektórych przypadkach – dłużej. Czas i efekty leczenia w dużej mierze zależą od podejmowanych przez pacjenta starań. Jednym z najistotniejszych elementów leczenia preparatem EMDOGAIN jest stały i systematyczny kontakt ze stomatologiem. Regularne wizyty kontrolne pozwalają ustalać indywidualne procedury postępowania, które uzależnione są od predyspozycji pacjenta i przebiegu procesów regeneracyjnych. Dlatego tak ważne jest ścisłe stosowanie się do rad i zaleceń lekarza. Na skuteczność leczenia wpływa także dbanie o higienę jamy ustnej i prawidłowe czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Wzmożone wysiłki pacjenta i lekarza terapię żelem EMDOGAIN uczynią stuprocentowo skuteczna i uchronią dotknięte chorobą zęby przed tym, co w przypadku parodontozy wydawać by się mogło nieuchronnym.

regeneracja zebów

Obraz regeneracji tkanek podporowych po zastosowaniu preparatu EMDOGAIN

 

Emdogain Gel – procedura kliniczna – jak odbudować dziąsła

Najistotniejszym elementem leczenia parodontozy jest wyeliminowanie zakażenia tkanek przyzębia, które prowadzi do powstania ubytków kostnych. Wykorzystanie żelu Emdogain pozwala odbudować strukturę przyczepu czynnościowego. Czynnikiem decydującym o skuteczności podjętego preparatem leczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Poniżej przedstawiono postępowanie chirurgiczne z wykorzystaniem żelu i zalecenia pooperacyjne. Więcej informacji na temat zawiera dołączona do produktu ulotka.

rekonstrukcja zęba

1 Głęboka kieszonka przyzębna

Badania wykazują pojawienie się znacznego ubytku kostnego. Prawidłowa ocena rezultatów leczenia zostaje wykonana na podstawie analizy porównawczej zdjęć rentgenowskich sprzed i po zabiegu.

odbudowa zęba RTG

2 Znieczulenie

Zabiegowi towarzyszy zazwyczaj znieczulenie przewodowe lub nasiękowe. Zawierające adrenalinę środki znieczulające nie powinny być wstrzykiwane do okolic miedzy zębowych bądź w sąsiadującego z ubytkiem dziąsła.

preparat emdogain

3 Nacięcie dziąsła

W razie konieczności wykonuje się jedno lub dwa nacięcia wzdłuż bruzdy dziąsłowej – dzięki temu możliwe staje się odchylenie płata dziąsłowego.

regeneracja dziąsła

4 Odwarstwienie tkanek miękkich

Odchylenie płatu śluzówkowo-okostnowego w stronę policzka i w stronę podniebienną bądź językową. Aby uzyskać lepszy dostęp do powierzchni korzenia, niezbędne jest usunięcie ziarniny.

rekonstrukcja tkanek miękich

5 Czyszczenie powierzchni korzenia

Niezbędnym elementem leczenia jest usunięcie płytki i kamienia nazębnego pozostałego po leczeniu przeciwbakteryjnym.

Czyszczenie powierzchni korzenia

6 Usunięcie „warstwy mazistej”

Warstwę mazistą usuwa się przy pomocy zawierającego 24% EDTA preparatu PrefGel, który pozostawia się na powierzchni korzenia na 2 minuty. Następnie okolicę przepłukuje się dokładnie solą fizjologiczną – tak oczyszczona powierzchnia korzenia nie może zostać zanieczyszczona ślina lub krwią.

Usunięcie "warstwy mazistej"

7 Naniesienie preparatu Emdogain

Rozpoczynając od dna ubytku, cały korzeń pokrywa się żelem Emdogain, którego nadmiar wydostaje się na zewnątrz w trakcie przyszywania płata.

Naniesienie preparatu Emdogain

8 Szycie

Wymagane jest jak najszybsze, sprawne i stabilne zamknięcie rany. Prawidłowe zszycie może ułatwić dodatkowe nacięcie okostnej. Poleca się stosowanie nici z materiałów, które nie wywołują żadnych podrażnień.

Szycie

9 Przyczep czynnościowy i nowa kość wyrostka zębodołowego

Badanie pooperacyjne powinno być wykonywane nie wcześniej nić po upływie pół roku od zabiegu. Nowy przyczep czynnościowy składa się z cementu korzeniowego, wiązadeł zębodołowych i kości wyrostka zębodołowego.

Przyczep czynnościowy

10 Dwanaście miesięcy po leczeniu preparatem Emdogain

Rok po zabiegu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie poddanej leczeniu okolicy i, wykorzystując tę samą technikę, co przed zabiegiem, dokonuje się oceny leczenia. Regeneracja tkanek trwa wiele lat.

po leczeniu preparatem Emdogain

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?