Leczenie chorób dziąseł

Leczenie periodontologiczne – skuteczna walka z chorobami przyzębia

W naszej klinice leczeniem chorób dziąseł zajmują się lek. dent. Kamila Gądek oraz lek. dent. Agata Pleszyniak.

Czym są choroby dziąseł?

Schorzenia przyzębia (znane pod nazwą paradontoza) dotykają ogromną część społeczeństwa. Dawniej tego rodzaju problemy zdrowotne kojarzono głównie z podeszłym wiekiem pacjentów. Obecnie wiemy już, że dotyczą nierzadko ludzi młodych, a nawet dzieci. Przeprowadzone badania wskazują, że choroby takie są główną przyczyną utraty zębów u osób, które ukończyły 23 rok życia. W Unii Europejskiej aż około 60% osób cierpi z powodu schorzeń przyzębia, których przyczyną jest stan zapalny. Z tego powodu mówimy dziś o zapaleniu przyzębia, termin paradontoza już nie funkcjonuje w nomenklaturze medycznej.

Objawy choroby dziąseł

W początkowym stadium choroba rzadko daje łatwe do zaobserwowania objawy. Są one mało charakterystyczne i często nie budzą zaniepokojenia pacjentów. Zaliczyć do nich możemy zaczerwienienie, delikatne krwawienie, pojawiające się zwykle podczas mycia zębów, czy też nieprzyjemny zapach z ust i kamień nazębny. Dopiero kolejne stadium – rozchwianie zębów, czy też odsłonięcie ich korzeni spowodowane zanikaniem kości i dziąsła powodują, że pacjenci zaczynają szukać pomocy u specjalistów.

W przypadku chorób dziąseł kluczowe jest wykrycie ich i podjęcie stosownych działań jak najwcześniej. Pozwala to na skuteczne i szybkie pozbycie się problemu, bez stosowania uciążliwych dla pacjenta metod leczenia. Niezmiernie istotny w tym przypadku jest nowoczesny i precyzyjny sprzęt diagnostyczny.

Profilaktyka chorób dziąseł

Przyczyny choroby dziąseł

Stopniowy zanik dziąseł oraz kości jest wynikiem zapalenia spowodowanego przez bakterie żyjące na powierzchni korzeni zębowych. Ilość mikroorganizmów rozwijających się pod dziąsłem sukcesywnie wzrasta, w efekcie stan zapalny sięga coraz głębiej. Niewielka przestrzeń znajdująca się między dziąsłem a korzeniem, nazywana kieszonką dziąsłową, staje się coraz głębsza. Rozwijające się bakterie tworzą coraz twardszą płytkę nazębną, a z czasem kamień poddziąsłowy. Kamień jest niemożliwy do usunięcia domowymi sposobami, np. przez szczotkowanie zębów. Jeśli pacjent nie zgłasza się regularnie na wizyty kontrolne u higenistki stomatologicznej mające na celu oczyszczenie zębów z kamienia i osadu, rozwijający się stan zapalny prowadzi do niszczenia tkanek i utraty kości oraz dziąsła. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe.

Paradontoza i choroby przyzębia leczenie.

Aby zapewnić Państwu skuteczną walkę z chorobami dziąseł, opracowaliśmy specjalny system wizyt. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zauważyć problem odpowiednio wcześnie, wdrożyć leczenie i kontrolować jego postępy. Gabinet profilaktyki to miejsce, w którym przeprowadzane są zabiegi higienizacyjne pozwalające zapobiegać powstawaniu chorób przyzębia oraz leczyć początkowe zmiany zapalne. Wykwalifikowana higienistka stomatologiczna starannie oczyszcza powierzchnię zębów oraz korzeni z kamienia i osadu, a także udziela profesjonalnych porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jak leczyć paradontozę?

Osoby wymagające bardziej zaawansowanego leczenia kierowane są do lekarza specjalizującego się w dziedzinie periodontologii. Lekarz w sposób nieinwazyjny oczyszcza kieszonki zębowe, wykorzystując do tego nowoczesny laser Erb:YAG oraz urządzenie VECTOR. Efektem zabiegu są w pełni czyste, pozbawione bakterii korzenie zębów. Jeśli mają Państwo problem z rozchwianymi zębami, możemy ustabilizować je poprzez połączenie specjalnymi szynami.W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne umożliwiające jeszcze bardziej precyzyjne oczyszczenie korzeni zębów. Podczas zabiegów chirurgicznych wykorzystywane są unikalne preparaty mające na celu odbudowę straconych tkanek. Są to na przykład: preparat służący do odbudowy kości GlassBONE, czy też umożliwiający regenerację tkanek przyzębia Emdogain.

Nie zwlekaj! Sprawdź, czy problem nie dotyczy także Ciebie!

Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym bardziej skutecznie będzie można z nią walczyć. Dlatego tak istotna jest konsultacja u specjalisty, pozwalająca na dokładne przebadanie dziąseł i dokonanie szczegółowej analizy ich stanu. Otrzymają Państwo praktyczne rady dotyczące profilaktyki chorób jamy ustnej i przyzębia. Jeżeli będzie to konieczne, wspólnie dokonamy doboru najstosowniejszej metody leczenia. Dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji personelu oraz dbaniu o nieustanny rozwój, jesteśmy w stanie zapewnić Państwu leczenie najnowszymi dostępnymi metodami oraz pomoc w najbardziej skomplikowanych sytuacjach.

 

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?