Implanty – DLA KOGO?

Często zazdrościmy aktorom perfekcyjnego, białego uśmiechu, zapominając, że jest on często efektem pracy grona specjalistów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy uzyskać tak zdumiewające efekty u każdego pacjenta. Atrakcyjny wygląd uzębienia zapewnić mogą między innymi implanty zębowe.

Implanty to bezpieczny sposób uzupełniania braków w uzębieniu.  Wszczepy odtwarzają zarówno funkcję jak i estetykę uzębienia. Szczególnie w odcinku bocznym, gdzie siły żucia dochodzą do 200 kg, wskazane jest założenie implantów. W przypadku uzupełnienia braków mostem protetycznym konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, przez co są one bardziej osłabione. Mosty są więc, w porównaniu z implantami, metodą bardziej inwazyjną.

Braki w uzębieniu – dlaczego warto je uzupełniać?

Brak zębów powoduje zmianę wyglądu twarzy, co w przypadku wielu osób skutkuje skrępowaniem i złym samopoczuciem w towarzystwie. Wbrew pozorom nie jest to jednak tylko problem natury estetycznej. Nawet jeśli brakuje nam zaledwie jednego zęba, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami medycznymi, takimi jak przesuwanie i pochylanie się zębów sąsiednich, oraz wysuwanie przeciwstawnych. Pozostałe zęby narażone są na zbyt duże obciążenia, a co za tym idzie powstawanie mikropęknięć i nadmierne ścieranie. Dochodzi do zaniku kości w miejscu, gdzie uprzednio znajdował się ząb, ponieważ kość przestaje pełnić rolę, do jakiej stworzyła ją natura. Taki długotrwały stan w efekcie może prowadzić do utraty zdrowych zębów.

Brak zębów i postępująca z czasem utrata kości sprawiają, że twarz zaczyna się zmieniać. Zaczyna ona przybierać charakterystyczny, starczy wygląd: zapadnięta szczęka i żuchwa, cienkie usta, wydłużony nos, liczne zmarszczki pojawiające się przy nosie i ustach. Nieprawidłowości obejmujące układ żucia wpływają negatywnie na nasze stawy i powodują przykurcze mięśniowe przyczyniające się do nawracających bólów głowy. Brak prawidłowego rozdrabniania pokarmów obciąża układ trawienny, co może powodować bóle żołądka. Uzupełnianie brakujących zębów jest więc nie tylko kwestią poprawy estetyki, ale również zachowania zdrowia i prawidłowych warunków zgryzowych.

Młodsza twarz dzięki implantom

Implanty zębowe hamują proces zaniku kości. Dzięki przeniesieniu sił żucia bezpośrednio na kości szczęk dochodzi do odtworzenia warunków, które pierwotnie panowały w jamie ustnej. W rezultacie kość jest chroniona przed zanikiem, a w efekcie nie zmienia się wygląd naszej twarzy. Dzięki zachowaniu tej samej linii dziąseł i kształtu szczęk na dłużej możemy cieszyć się młodzieńczymi rysami i pełnym uśmiechem.

Dla kogo odpowiednie będą implanty zębowe?

Jeszcze kilka lat temu niestandardowe warunki anatomiczne, czy też ubytki kości były najczęściej występującym ograniczeniem dla wszczepienia implantów, wiązały się bowiem z koniecznością przeprowadzenia poważnych zabiegów chirurgicznych. Dziś nie jest to już niezbędne, ponieważ pacjenci, u których stwierdzono zanik kości, mogą skorzystać z zabiegu jej odbudowy, o wiele mniej inwazyjnego niż do niedawna. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie tak zwanych krótkich implantów, pozwalających na uzyskanie znakomitej stabilności nawet w przypadku małej ilości kości. Dzięki implantom zębowym jesteśmy w stanie znacznie poprawić jakość życia osób korzystających do tej pory z tradycyjnych, wyjmowanych protez, które niejednokrotnie sprawiają duże problemy podczas mówienia lub gryzienia pokarmów. Dzięki zastosowaniu implantów można uzyskać stabilizację protez ruchomych lub wykonać uzupełnienia mocowane na stałe, dające najwyższy komfort ich użytkownikom.

„W implantologii nie ma górnej granicy wieku. Nasz najstarszy pacjent miał 82 lata, gdy rozpoczęliśmy u niego leczenie – podniesienie dna zatoki szczękowej oraz wszczepienie implantów.”lek. med. chir. stom. Roman Borczyk

Pacjenci często pytają nas, czy istnieje górna granica wieku w przypadku wszczepiania implantów. Odpowiedź brzmi – nie. Z powodzeniem przeprowadzaliśmy takie zabiegi u osób starszych. Nasz najstarszy pacjent implantologiczny miał 82 lata, kiedy rozpoczęto u niego leczenie: podniesienie zatoki i wszczepianie implantów. Ograniczenie dotyczy raczej ludzi młodych, z niezakończonym procesem wzrostu kości. U osób poniżej 18 roku życia przed podjęciem decyzji o implantacji wykonujemy zdjęcie kości śródręcza.

Zabiegi implantologiczne – skuteczne i w pełni bezpieczne

Naszym celem jest zapewnienie pacjentom nie tylko skutecznego leczenia, lecz także pełnego komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego jesteśmy nastawieni na rozwój w kierunku zabiegów jak najmniej inwazyjnych. Na ich wykonywane pozwala wykorzystanie nowoczesnego sprzętu i metod implantacji, m.in. mikroskopów operacyjnych umożliwiających powiększenie optyczne, oraz trójwymiarowej wizualizacji za pomocą tomografii komputerowej. Na podstawie tomografii procedury leczenia są szczegółowo planowane, co przyspiesza pracę lekarza i wpływa pozytywnie na proces gojenia. Duże powiększenie pozwala na szybkie wszczepienie implantu (około 15 minut) i zapobiega konieczności wykonywania rozległych nacięć tkanek. Silne znieczulenia miejscowe skutecznie eliminują ból podczas wszczepiania implantów. Po zabiegach pacjenci mają możliwość korzystania z pola magnetycznego oraz naświetlania laserem biostymulującym. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik mogą Państwo liczyć na bezpieczne i komfortowe zabiegi implantologiczne oraz w pełni satysfakcjonujące efekty leczenia.

Balonikowe podniesienie dna zatoki szczękowej może być przykładem takiego mało inwazyjnego zabiegu. Procedura ta pozwala przygotować szczękę górną, w której doszło do ubytku kości, na wszczepienie implantów. Cały proces zostaje starannie zaplanowany, dzięki wykorzystaniu tomografii. Z pomocą mikroskopu operacyjnego wprowadza się balonik wypełniony solą fizjologiczną, poprzez specjalnie przygotowany niewielki otworek. Ta metoda pozwala stworzyć miejsce dla materiału kościotwórczego w delikatny i precyzyjny sposób, minimalizujący dolegliwości po zabiegu.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?