Implanty zębów

Czym są implanty zębów ?

Implantami nazywamy elementy, które zastępują korzeń utraconego zęba. Implanty zębowe wszczepiane są w kość żuchwy lub szczęki, zabieg przeprowadzany jest przez chirurga stomatologa. Po umieszczeniu implantów w kości wyrostka zębodołowego możliwe jest wykonanie uzupełnienia protetycznego, które imitować będzie naturalne zęby pacjenta. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań pacjenta uzupełnieniem na implantach może być korona (mocowana za pomocą łącznika), most, lub pełna rekonstrukcja zgryzu (struktura).

Tytan – solidność, wytrzymałość, biokompatybilność…

Implanty produkowane są przede wszystkim z tytanu. Tytan łączy w sobie dwie unikalne cechy, których nie odkryto do tej pory w żadnym innym pierwiastku. Po pierwsze, ludzki organizm doskonale toleruje materiały z niego wykonane, nie odrzucając ich jako „ciała obce”. Co więcej jest wyjątkowo wytrzymały, co upodabnia go do naturalnych korzeni zębowych, które muszą znosić bardzo duże obciążenia.

Brak zębów to nie tylko kwestia estetyki…

Implanty stomatologiczne wszczepiane są wtedy, gdy utracimy swoje naturalne zęby. Często decyzja co do uzupełnienia brakujących zębów podejmowana jest ze względów estetycznych. Jednak z medycznego punktu widzenia uzupełnianie jedynie zębów przednich nie jest dobrym rozwiązaniem. Brak trzonowców zaburza funkcjonowanie układu żucia, co z czasem rzutuje zarówno na estetykę uzębienia jak i na nasze zdrowie. Brak zębów trzonowych uniemożliwia prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co prowadzi do rozwoju chorób układu pokarmowego, nasilenia objawów nadkwasoty i choroby wrzodowej. Ponadto braki w bocznym odcinku powodują przykurcze mięśniowe, których efektem są nawracające bóle głowy. W przypadku zębów bocznych, gdzie siły żucia dochodzą do 200 kg, implanty są dużo lepszym rozwiązaniem niż standardowy most protetyczny. Most wymaga oszlifowania sąsiednich zębów, przez co są one bardziej osłabione. Implanty w tym przypadku dają trwałą i solidną odbudowę.

Brak nawet jednego zęba wiąże się z konsekwencjami medycznymi:

 • Pozostałe zdrowe zęby narażone są na większe obciążenia, co prowadzi do ich ścierania i powstawania mikropęknięć.
 • Sąsiednie zęby pochylają się i przesuwają, zęby przeciwstawne wysuwają się
 • W miejscu braku zęba zanika kość, ponieważ przestaje ona pełnić rolę, do jakiej stworzyła ją natura. W przyszłości może to doprowadzić do utraty zdrowych zębów.
 • Brak zębów i postępująca utrata kości powoduje zmiany w rysach twarzy. Zaczyna ona przybierać charakterystyczny, starczy wygląd: zapadnięta szczęka i żuchwa, cienkie usta, wydłużony nos, liczne zmarszczki pojawiające się przy nosie i ustach.
 • Nieprawidłowości obejmujące układ żucia wpływają negatywnie na stawy, co powoduje nawracające bóle głowy.

Implanty pomagają zapobiec opisanym problemom i zapewniają długotrwałą funkcjonalność i estetykę.

Zalety implantów zębowych

Zalety implantów zębowych to głównie trwałość i solidność takiego rodzaju rekonstrukcji oraz ogromne podobieństwo implantów do naturalnych zębów, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu. Dodatkowo rekonstrukcja na implancie nie wymaga naruszenia (oszlifowania) zdrowych sąsiednich zębów, tak jak to jest w przypadku wykonania mostów odtwarzających braki w uzębieniu. Co więcej, implanty dają korzystne rozłożenie obciążeń oraz zapobiegają zanikowi kości, który następuje po utracie zębów (ruchome protezy nasilają proces zaniku kości).

Implanty zębowe:

 • Wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby.
 • Stanowią trwałe, mocowane na stałe uzupełnienie odtwarzające braki w uzębieniu.
 • Eliminują niewygodę i niepewność związaną z luźnymi, źle dopasowanymi protezami.
 • Eliminują konieczność szlifowania zdrowych sąsiednich zębów tak jak to jest w przypadku mostów protetycznych.
 • Zapewniają pełen komfort i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
 • Chronią przed zanikiem kości, stymulują tkankę kostną i dziąsła umożliwiając zachowanie naturalnych rysów twarzy.
 • Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co umożliwia spożywanie ulubionych pokarmów bez żadnych ograniczeń.
 • Małoinwazyjna metoda implantacji pozwala na powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia.

Młodsza twarz dzięki implantom

Implanty zębowe hamują proces zaniku kości. Dzięki przeniesieniu sił żucia bezpośrednio na kości szczęk dochodzi do odtworzenia warunków, które pierwotnie panowały w jamie ustnej. W rezultacie kość jest chroniona przed zanikiem, a w efekcie nie zmienia się wygląd naszej twarzy. Dzięki zachowaniu tej samej linii dziąseł i kształtu szczęk na dłużej możemy cieszyć się młodzieńczymi rysami i pełnym uśmiechem.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?