Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Odpowiednie szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów. Czyścimy zęby górne i dolne osobno. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Przesuwamy szczoteczkę do przodu i do tyłu niewielkimi ruchami poziomymi lub szczotkujemy zęby ruchem obrotowym od dziąsła do zęba. Powierzchnie żujące zębów szczęki i żuchwy czyścimy ruchami szczoteczki do przodu i do tyłu. Należy pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zębów. Szczotkujemy wszystkie zęby zwracając szczególną uwagę na zęby boczne (trzonowe). Taki zabieg należy wykonywać, co najmniej 2x dziennie po posiłkach.

Przy używaniu szczoteczki elektrycznej prowadzimy ją powoli od jednego zęba do drugiego. Szczoteczkę należy prowadzić zarówno po brzegu dziąsła, jak i po powierzchni każdego zęba przytrzymując ją przez kilka sekund na każdym zębie. Zęby oraz dziąsła należy czyścić bez silnego nacisku lub tarcia.

DOROŚLI – INSTRUKCJA MYCIA ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ MANUALNĄ

szczotkowanie zębów Powierzchnie zewnętrzne.Powierzchnie zewnętrzne.
Ustaw włókna szczoteczki pod kątem 45 stopni w miejscu styku dziąseł i zębów. Stosując krótkie, okrężne ruchy usuwasz płytkę nazębną z powierzchni zębów przylegających do dziąseł.

szczotkowanie zębów Powierzchnie wewnętrznePowierzchnie wewnętrzne.
Trzymaj szczoteczkę pionowo i używaj pęczka na końcu główki, aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie dolnych przednich zębów. Inne powierzchnie wewnętrzne tylnych zębów czyść stosując tę samą technikę jak do powierzchni zewnętrznych.

szczotkowanie zębów Powierzchnie żującePowierzchnie żujące.
Powierzchnie żujące należy czyścić stosując ruchy do przodu i do tyłu.

DOROŚLI – INSTRUKCJA MYCIA ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ ELEKTRYCZNĄ

instrukcja mycia zębów powierzchnie zewnętrznePowierzchnie zewnętrzne.
Główka szczoteczki powinna być przyłożona w miejscu styku dziąseł i zębów. Po włączeniu zasilania delikatnie przesuwaj szczoteczkę po kolejnych zębach.

instrukcja mycia zębów powierzchnie wewnętrznePowierzchnie wewnętrzne.
Stosuj tę samą technikę do powierzchni wewnętrznych.

instrukcja mycia zębów powierzchnie wewnętrznePowierzchnie żujące.
Powierzchnie żujące czyści się przez przyłożenie do nich główki szczoteczki i przesuwanie jej po kolejnych zębach.

DZIECI – INSTRUKCJA MYCIA ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ MANUALNĄ

instrukcja mycia zębów u dzieciPowierzchnie zewnętrzne.
U młodszych dzieci łatwiej jest szczotkować ich zęby stojąc za nimi. Delikatnie przyłóż szczoteczkę do miejsca styku dziąseł i zębów i wykonuj krótkie, okrężne ruchy przesuwając szczotkę po kolejnych zębach.

techniki szczotkowaniaPowierzchnie wewnętrzne.
Stosując tę samą technikę jak do powierzchni zewnętrznych wykonuj delikatne okrężne ruchy w miejscach styku dziąseł i zębów. Należy szczotkować wszystkie zęby, pamiętając o ruszających się zębach i tych, które właśnie rosną.

technika mycia zębówPowierzchnie żujące.
Powierzchnie żujące można czyścić stosując ruchy do przodu i do tyłu. Pamiętaj o trudnodostępnych ostatnich zębach trzonowych.

 

DZIECI – INSTRUKCJA MYCIA ZĘBÓW SZCZOTECZKĄ ELEKTRYCZNĄ

prawidłowe szczotkowanie zębówPowierzchnie zewnętrzne.
Przed włączeniem zasilania umieść szczoteczkę w miejscu styku dziąseł i zębów. Po włączeniu szczoteczki, delikatnie przesuwaj ją po kolejnych zębach.

techniki mycia zębówPowierzchnie wewnętrzne.
Umieść szczoteczkę w tym samym miejscu styku dziąseł i zębów i delikatnie przesuwaj ją po kolejnych zębach.

instruktaż mycia zębówPowierzchnie żujące.
Szczoteczkę należy umieścić na powierzchni żującej i następnie przesuwać po kolejnych zębach.

 

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?