Higiena

Usuwanie osadu i kamienia

Czym jest płytka bakteryjna?

To lepka bakteryjna powłoka odkładająca się na powierzchni zębów. Z biegiem czasu powstaje z niej twardy kamień nazębny. Nieusuwana płytka nazębna oraz kamień nazębny mają negatywny wpływ na zęby i dziąsła. Nieodpowiednia higiena może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a w efekcie – do obniżania linii dziąseł, zaniku kości i utraty zębów.

Jak uniknąć chorób powodowanych przez zalegający kamień nazębny?

Kamienia i osadu nazębnego nie jesteśmy w stanie usunąć sami podczas codziennego szczotkowania zębów. Jedyną metodą jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. Zabieg powinien być wykonywany co pół roku, Do wyboru mamy dwie metody – ręczną, w której wykorzystywana jest kireta, bądź mechaniczną, z wykorzystaniem piaskarki oraz ultradźwięków. Dokładne oczyszczanie trwa około 1 godziny. Chociaż zazwyczaj nie jest konieczne znieczulenie, to w niektórych przypadkach podaje się je w celu zapewnienia Pacjentowi całkowitego komfortu.

Kluczem do osiągnięcia oczekiwanego efektu jest dokładne oczyszczenie zębów. Każdy z nich powinien być czyszczony osobno, z każdej strony. Podstawowym stosowanym przez higienistkę narzędziem są ultradźwięki, które w nieinwazyjny i bezbolesny sposób usuwają z powierzchni zębów złogi kamienia nazębnego. Podczas pracy nad powierzchniami żującymi oraz międzyzębowymi wykorzystuje się piaskarkę, przy powierzchniach stycznych zasadne jest także użycie specjalnych pasków do polerowania. Na zakończenie zęby zostają starannie wypolerowane, przy użyciu przystosowanych do tego celu szczoteczek, past polerskich, oraz gumek. Optymalne wygładzenie powierzchni zębów znacznie utrudnia ponowną kolonizację zębów przez bakterie. Oczyszczone zęby zostają zabezpieczone fluorem.

Po usunięciu kamienia i osadu wykonywany jest pomiar laserem diagnostycznym, który pozwala wykryć początki próchnicy niewidoczne „gołym okiem”. Początkowe zmiany można leczyć w nieinwazyjny sposób za pomocą ozonu.

Zabiegi z zakresu higieny stomatologicznej wykonują w naszej klinice doświadczone higienistki: Grażyna Antosiewicz, Barbara Kamińska oraz Joanna Gruszka.

Co się dzieje, gdy nie usuwamy płytki bakteryjnej?

Zdrowe dziąsła powinny mieć różowy kolor, a ząb powinien być stabilnie utrzymany w odpowiednim miejscu. Nagromadzona płytka bakteryjna wytwarza toksyny, które mają drażniący wpływ na dziąsła. Stają się one zaczerwienione, wrażliwe, mogą pojawiać się początkowo niewielkie krwawienia.

Jeśli nie usuniemy na czas płytki nazębnej, zmieni się ona w twardy kamień nazębny, powodujący cofanie się dziąseł i tworzenie kieszonek – przestrzeni między zębem a dziąsłem. Prowadzi to do stopniowego zaniku dziąseł. Choroba (potocznie zwana paradontozą) powoli postępuje – dziąsła obniżają się coraz bardziej, zanikają kości i więzadła ozębnej. W zaawansowanym stadium dochodzi do rozchwiania, a w efekcie do utraty nawet w pełni zdrowych zębów.

Bakterie obecne w płytce bakteryjnej mogą być odpowiedzialne za tzw. choroby odogniskowe. Zapalenie wsierdzia, alergia, zapalenie siatkówki, rogówki, kłębuszków nerkowych, choroby reumatyczne i związane z autoimmunoagresją mogą być powodowane przez obecność bakterii chorobotwórczych w obrębie jamy ustnej.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?