Endodoncja

Kiedy konieczne jest leczenie przewodowe?

W naszej klinice leczenie kanałowe przeprowadzane jest na jednej wizycie. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu zęba. Leczenie pozwala uratować ząb, który w przeciwnym razie trzeba byłoby usunąć. Do powikłań w obrębie miazgi dochodzi najczęściej na skutek uszkodzenia lub złamania zęba, a także w efekcie zaawansowanej próchnicy. Podczas leczenia lekarz usuwa z kanałów pozostałości nerwu oraz bakterie. Oczyszczanie przeprowadzane jest dwiema metodami: mechaniczną i chemiczną. Dokładna dezynfekcja systemu kanałów korzeniowych jest podstawą osiągnięcia dobrych rezultatów leczenia. Prawidłowo wykonany zabieg endodontyczny pozwala zachować ząb na wiele lat. Leczenie przewodowe to tańsze i mniej inwazyjne rozwiązanie niż usuwanie zęba i wszczepienie w jego miejsce implantu lub założenie mostu protetycznego.

„W przypadku zębów martwych przeleczonych dawnymi metodami nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Do martwego zęba z pozostawionymi bakteriami lub ich przetrwalnikami nie dociera krew. Antybiotyk transportowany przez krew również. Tylko dokładne oczyszczenie kanałów z ozonowaniem w końcowym etapie i zastosowaniem nanocząstek uniemożliwiających wzrost bakterii daje szansę na uratowanie zęba.”lek. med. chir. stom. Roman Borczyk

Leczenie przewodowe wykonywane jest podczas jednej wizyty pacjenta w gabinecie. Leczenie jednowizytowe to ogromna oszczędność czasu. Co więcej, jedna wizyta jest zdecydowanie mniej stresująca dla pacjenta niż zabieg rozciągnięty w czasie. Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie, oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu. Dzięki zastosowaniu unikalnych metod endodontycznych możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte. Obecnie korzystać możemy ze specjalistycznego sprzętu, który pozwala m.in.precyzyjnie zmierzyć długość kanałów (elektroniczny endometr), dokładnie je oczyścić (system do płukania kanałów korzeniowych Nanotec Endo) oraz wykonać najwyższej jakości komputerowe zdjęcia rentgenowskie.

Leczeniem endodontycznym zajmuje się lek. dent. Krzysztof Maćkowiak.

Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w dużym powiększeniu pod mikroskopem, dzięki czemu możliwe jest dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z bakterii i resztek tkanek. Mikroskop Zeiss Pro Ergo pozwala zlokalizować wszystkie kanały w zębie i dokładnie wyczyścić kanały niedrożne lub w znacznym stopniu zakrzywione. Oczyszczenie kanałów na całej ich długości jest kluczowe dla sukcesu leczenia. Pozostawienie tkanek i bakterii nawet w końcowym 1-milimetrowym odcinku kanału stwarza ogromne ryzyko rozwoju infekcji wtórnej w przyszłości.

Dla uzyskania pewności, że w kanałach, nawet tych najdrobniejszych, nie pozostały bakterie stosowany jest ozon o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Gazowy ozon dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, do których często nie docierają płyny płuczące, skutecznie je dezynfekując.

Przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikowany jest nowoczesny preparat Nanocare Plus. Materiał zawiera w swoim składzie nanocząstki srebra i złota, które chronią ząb przed rozwojem bakterii. Dzięki Nanocare zapobiegamy ponownemu pojawieniu się stanu zapalnego w leczonym zębie.

Dokładne wypełnienie kanałów jest w endodoncji kluczem do sukcesu. W trosce o najwyższą jakość wykonywanych usług stosujemy sprawdzony system termicznego wypełnienia kanałów gutaperką. Gutaperka jest wprowadzana do kanału wraz z uszczelniaczem. Dzięki wcześniejszemu jej podgrzaniu i uplastycznieniu możliwe jest dokładne upchnięcie materiału i w rezultacie wypełnienie kanału tak, aby był w pełni szczelny i pozbawiony pęcherzyków powietrza. Wykorzystywana jest dodatkowo gutaperka płynna pozwalająca na dokładne i trwałe wypełnienie systemu kanałów korzeniowych.

Na leczenie endodontyczne przeprowadzane w naszej klinice udzielamy bezterminowej gwarancji.

 

Jakie są przyczyny bólu zęba i jak przebiega leczenie?

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?