Usuwanie ósemek

Zęby mądrości najczęściej kwalifikowane są do usunięcia, gdyż są przyczyną stanów zapalnych oraz rozwoju wad ortodontycznych.U 3/4 populacji występują zęby mądrości (ósemki). Zęby te najczęściej kwalifikowane są do usunięcia. Jest kilka powodów, dla których przeprowadza się zabiegi usuwania ósemek. Po pierwsze, ósemki ze względu na swoje położenie sprawiają trudności podczas zabiegów higienizacyjnych. Niedokładne oczyszczanie zębów mądrości powoduje rozwój próchnicy. Bakterie z ósemek z łatwością zakażają pozostałe zęby. Po drugie, przy ósemkach często pojawiają się problemy periodontologiczne (stany zapalne okolicznych tkanek miękkich). Bakterie i resztki jedzenia zalegające w kieszonkach dziąsłowych wywołują zapalenie i ból. Po trzecie, wyrastające ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, przez co powodują stłoczenie zębów i prowadzą do rozwoju wad ortodontycznych u dorosłych pacjentów.

Usuwanie ósemek pozwala pozbyć się stanu zapalnego oraz zapobiec wadom ortodontycznym. Eliminacja stanu zapalnego jest szczególnie istotna, gdyż ogniska zapalne z jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju chorób w odległych od jamy ustnej narządach. Są to tzw. choroby odogniskowe. Wśród chorób, których przyczyną mogą być niewyleczone zęby są m.in. choroby serca, nerek, stawów, narządu wzroku, cukrzyca.

usuwanie ósemek

Zabieg usunięcia zęba zawsze poprzedzany jest szczegółową diagnostyką. Na podstawie zdjęcia rtg panoramicznego lekarz ocenia, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej).

Na czym polega ekstrakcja ósemki?

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości rozpoczyna się od wykonania precyzyjnego badania tomografii komputerowej. Daje ona informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości o nerwów i zatok szczękowych. Zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki odbywa się pod mikroskopem, który zapewnia delikatność i pozwala ochronić przylegające do zęba tkanki miękkie i kość. Do dezynfekcji zębodołu wykorzystujemy silnie bakteriobójczy ozon. Dodatkowo stosujemy specjalne gąbki kolagenowe zapobiegające zapadaniu się tkanek.

Po zabiegu pacjent korzysta z pola magnetycznego oraz naświetlania laserem biostymulacyjnym. Dzięki temu tkanki goją się zdecydowanie szybciej.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?