Polip zatoki szczękowej

Utrzymujący się przed długi czas katar może świadczyć nie tylko o alergii. Przyczyną niedrożności nosa może być problem w obrębie zatok szczękowych. Polip zatoki szczękowej powstały na skutek rozwoju stanu zapalnego, może utrudniać oddychanie. Z tego względu pacjenci, u których zdiagnozowano zmiany w zatokach, poddawani są leczeniu.

„Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu medycznego pozwala wykonać zabieg czyszczenia zatok szczękowych w warunkach ambulatoryjnych i zredukować czas rekonwalescencji do minimum.”lek. med. chir. stom. Roman Borczyk

Diagnostyka polipów zatok szczękowych obejmuje wykonanie tomografii komputerowej. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie, pozwalające ocenić wielkość i dokładną lokalizację zmian. Dzięki temu możliwe jest szczegółowe zaplanowanie zabiegu usunięcia polipa. Dawniej, przy braku odpowiedniego sprzętu, zabiegi na zatokach szczękowych wymagały długiej rekonwalescencji. Teraz, dzięki zastosowaniu nowoczesnej diagnostyki i specjalistycznych mikroskopów zabieg jest minimalnie inwazyjny. Procedura przeprowadzana jest poprzez mały otwór wykonywany od strony zębodołu. Dzięki temu po zabiegu nie pozostaje żadna widoczna blizna. Poprzez otwór w zębodole lekarz oczyszcza zatokę z tkanki zapalnej. Zabieg wykonywany jest standardowo w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjenta istnieje możliwość zastosowania narkozy. Aby przyspieszyć gojenie tkanek po zabiegu pacjent ma możliwość skorzystania z pola magnetycznego oraz naświetlania laserem biostymulacyjnym.

Pobrana podczas zabiegu zmieniona chorobowo tkanka standardowo wysyłana jest do laboratorium, gdzie poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Badanie to pozwala określić rodzaj zmiany i wykluczyć obecność nowotworów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat polipów zatoki szczękowej? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na Naszym blogu.
Leczenie polipa zatoki szczękowej

 

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?