Skaner wewnątrzustny

Zastosowanie skanera umożliwia wykonanie precyzyjnych, cyfrowych modeli uzębienia. Nowe technologie komputerowe w stomatologii przynoszą wiele korzyści pacjentowi. Ostatnią nowością mającą rewolucyjny wpływ na jakość leczenia jest komputerowy skaner wewnątrzustny, który pozwala uniknąć wykonywania wycisków. Tradycyjnie wyciski pobierane są w celu przygotowania uzupełnienia protetycznego, np. korony porcelanowej, licówki. Dla wielu pacjentów stosowanie masy wyciskowej i dużych łyżek wyciskowych jest bardzo nieprzyjemne, wręcz wywołuje to odruch wymiotny. Po wycisku pacjent musi oczyścić jamę ustną z resztek masy. Dzięki wykorzystaniu skanera unikamy konieczności zastosowania masy wyciskowej – wycisk pobierany jest komputerowo i trwa zdecydowanie krócej.

Dodatkową zaletą wycisków komputerowych jest uniezależnienie się od błędu, który wpisany jest w ludzką naturę. Skaner w połączeniu z mikroskopem pozwala lekarzowi oszlifować ząb w minimalnym stopniu, chroniąc tym samym tkanki zdrowe.

komputerowy skaner wewnątrzustny

Dodatkowo skaner precyzyjnie odczytuje warunki w jamie ustnej pacjenta tworząc trójwymiarowy obraz uzębienia na monitorze. Komputer podpowiada lekarzowi, w jakich miejscach należy wprowadzić korekty, by uzyskać najlepsze efekty estetyczne i idealne dopasowanie wykonywanego później w laboratorium uzupełnienia. Zastosowanie wycisku komputerowego przyspiesza proces leczenia. Laboratorium otrzymuje wycisk w kilka minut po jego wykonaniu. Wysoka dokładność skanera pozwala uzyskać lepsze wyniki kliniczne i zwiększyć trwałość uzupełnień. Korony, mosty, licówki są szczelnie dopasowane do powierzchni zębów, przez co zmniejsza się ryzyko rozwoju bakterii powodujących próchnicę wtórną. Pokrycie powierzchni zęba nanocząstkami srebra i złota (preparat Nanocare Gold) bezpośrednio przed założeniem uzupełnienia dodatkowo chroni ząb przed rozwojem próchnicy.

Więcej informacji o leczeniu protetycznym

Skaner wewnątrzustny nowej generacji może być połączony z trójwymiarowym obrazem kości uzyskanym z tomografii komputerowej. W ten sposób lekarz uzyskuje pełen obraz warunków anatomicznych pacjenta, co zwiększa precyzję planowania leczenia implantologicznego.

Metoda wycisków cyfrowych wprowadzona została do stomatologii już kilka lat temu, jednak urządzenia poprzednej generacji nie były tak precyzyjne,  przez co większość dentystów pozostawała przy wyciskach tradycyjnych. W obecnej nowej generacji skanera wszystkie niedoskonałości zostały zniwelowane. Nowoczesna stomatologia jest w stanie zapewnić pacjentowi dużo większy komfort oraz trwałe efekty leczenia.

Skanowanie daje bardziej precyzyjny obraz zębów i tkanek miękkich niż tradycyjne wyciski

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?