Postępowanie po zabiegach

LECZENIE PRZEWODOWE

Po zakończonym leczeniu kanałowym (przewodowym) ząb może dokuczać przez kilka dni, ponieważ w kości zamykamy bakterie beztlenowe, z którymi organizm musi sobie poradzić. Możemy wówczas zlecić antybiotyk lub laseroterapię.

Czasami zdarza się, że po leczeniu przewodowym Pacjent puchnie, skarży się nadal na dolegliwości bólowe i mimo zastosowanego antybiotyku nie ma poprawy. Musimy wówczas wykonać zabieg chirurgiczny resekcji wierzchołka korzenia. W znieczuleniu miejscowym lekarz delikatnie nacina dziąsło i obcina sam wierzchołek korzenia. Kanał wypełniamy wstecznie materiałem Pro-Root, aby dodatkowo uszczelnić wypełnienie. Zakładane są szwy, które po okresie około tygodnia należy usunąć. Po zabiegu może wystąpić niewielka opuchlizna i dolegliwości bólowe. Jednak zażycie antybiotyku, leków przeciwbólowych, Cyclonaminy (lek eliminujący krwawienie) i przede wszystkim stosowanie zimnych okładów, powinno złagodzić ewentualne dolegliwości po zabiegu. Wskazana jest też kontrola i laseroterapia na dzień następny.

 

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Ogólnie po zabiegach chirurgicznych niewskazane jest spożywanie pokarmów i napojów przez około półtorej godziny, do czasu aż znieczulenie przestanie działać. Do końca dnia należy unikać twardych i gorących pokarmów. Nie należy szczotkować okolicy, w której przeprowadzany był zabieg. Należy unikać przegrzania miejsca zabiegu i wysiłku fizycznego. Czasem po zabiegach lekarz zaleca przyjmowanie antybiotyku. Pacjent dostaje chłodne kompresy do stosowania w domu oraz, na wszelki wypadek, leki przeciwbólowe. Opisane powyżej postępowanie dotyczy m.in. zabiegów mikroskopowego usuwania zębów zatrzymanych, założenia implantów, odbudowy kości, usuwanie ósemek.

 

ZABIEGI PODNIESIENIA ZATOK SZCZĘKOWYCH

Po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej Pacjenci najczęściej nie skarżą się na ból, ale może wystąpić opuchlizna i wyciek z dziurki od nosa. Ważne jest stosowanie chłodnych kompresów, leków (według wskazań lekarza) oraz naświetlanie okolicy zabiegu laserem biostymulacyjnym. Należy pamiętać, aby nie podnosić ciężkich przedmiotów przez około 2 tygodnie i delikatnie wycierać nos w chusteczkę. Ze względu na różnice ciśnień nie jest wskazane latanie samolotem. Oprócz antybiotyku i Cyclonaminy zlecane są leki wziewne typu Bioparox i Xylometazolin.

 

W zależności od stanu zapalnego stosujemy następujące antybiotyki:

 • Dalacin C 0,3 mg, 3x 1 tabl.
 • Duomox 1 g, 2×1 tabl
 • Anapram 550 mg, 2×1 tabl (zmniejsza również obrzęk)

Cyclonamina skraca czas krwawienia po zabiegu (kiedy minie znieczulenie, które obkurcza naczynia krwionośne) nie powodując zaburzeń w układzie krzepnięcia. Z leków przeciwbólowych najczęściej zalecamy pyralginę , panadol, apap. W bólu o dużym nasileniu wskazany jest ketonal forte lub efferalgan z kodeiną w postaci tabletek musujących.

 

ZABIEGI IMPLANTOLOGICZNE

Pierwsze dwa tygodnie gojenia mają znaczny wpływ na powodzenie całego procesu leczenia implantologicznego, dlatego prosimy o dokładne przestrzeganie poniższych zaleceń:

 1. W okresie 7-10 dni okolica wszczepienia implantów musi być po każdym posiłku przepłukiwana solą fizjologiczną, w celu utrzymania odpowiedniej czystości.
 2. Zalecane są pokarmy chłodne, płynne i półpłynne.
 3. Wystąpienie sińców i krwiaków na skórze twarzy jest częstym powikłaniem i nie wymaga dodatkowego leczenia.
 4. Należy jak najczęściej schładzać okolicę zabiegu za pomocą okładów lodowych, które otrzymają Państwo po zabiegu.
 5. Należy unikać wysiłku fizycznego przez 24 godziny.
 6. Jeśli w okresie pierwszych 2 tygodni pacjent odczuwa dyskomfort podczas użytkowania dotychczasowych protez (nadmierny ucisk) należy zgłosić się do kliniki w celu przystosowania protez do nowych warunków w jamie ustnej.

 

Schemat wizyt kontrolnych po założeniu implantów:

 • 1 dzień po zabiegu – wizyta kontrolna połączona z laseroterapią
 • 14 dzień po zabiegu – usunięcie szwów
 • 12 – 14 dzień – dostosowanie protez
 • Po okresie gojenia konieczna jest wizyta kontrolna w celu zaplanowania wizyt protetycznych związanych z wykonaniem koron na implantach. W przypadku żuchwy gojenie trwa ok. 2-3 miesięcy, w przypadku szczęki górnej 3-4 miesięcy.

 

ZABIEGI PERIODONTOLOGICZNE

Po zabiegach plastyki dziąsła, kiretażu oraz zabiegach z użyciem preparatu Emdogain nie jest wskazane szczotkowanie miejsca zabiegowego przez około 10 dni. Po tym okresie należy zgłosić się do gabinetu na usunięcie szwów. W czasie gojenia należy stosować płukanki typu Corsodyl lub Eludril, które wspomagają higienę po zabiegu. Alternatywą dla chirurgicznego zabiegu kiretażu w początkowej fazie zapalenia dziąseł jest nieinwazyjny i nieuciążliwy dla Pacjenya zabieg metodą Vector. Dawniej konieczne było odsłonięcie dziąsła, aby dotrzeć do głębszej części korzenia. Dzięki urządzeniu Vector, możliwe jest dokładne oczyszczenie kieszonek bez nacinania dziąseł. Po zabiegu zaleca się stosowanie przez 2 tygodnie płukanki przeciwbakteryjnej, np. Eludril. Wizyty kontrolne ustalane są według wskazań lekarza, zwykle po około 4 tygodniach od zabiegu.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?