Co robić, gdy boli ząb?

Ból jest najbardziej wyraźnym i jednoznaczny sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

 

Ból zęba samoistny

 • Nadwrażliwość szyjek zębów

Przeciążenie i wyłamywanie szkliwa, które powoduje odsłonięcie kanalików zębowych to najczęstszy powód nadwrażliwości zębów na słodkie, kwaśne i zimne substancje. Nadwrażliwość najczęściej pojawia się w okolicach szyjek zębowych. W takich przypadkach można zastosować następującą procedurę leczenia:

 1. impregnacja kanalików zębowych specjalnie dobranymi substancjami
 2. leczenie wykorzystujące ozon
 3. leczenie wykorzystujące laser biostymulacyjny
 4. stosowanie specjalnych past do mycia zębów

Jeśli powyższe metody nie przyniosą efektu, oznacza to, że nerw został nieodwracalnie uszkodzony. Wówczas konieczne jest leczenie przewodowe. Ból przynagryzaniu lub w kontakcie z ciepłymi substancjami świadczy o zaawansowanym stopniu rozpadu nerwu, który wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty.

 • Silny ból samoistny

Intensywny ból samoistny, który nasila się w czasie delikatnego nawet kontaktu zęba z językiem, świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu nerwu. W takich sytuacjach konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia przewodowego.

 • Ból okresowy, trudny do sprecyzowania

Jego przyczyną może być trwałe uszkodzenie nerwu, które wymaga leczenia przewodowego. Ból tego typu może być także wynikiem rozwijającej się choroby dziąseł – powinien on ustąpić po wykonaniu odpowiednich zabiegów higienizacyjnych.

Ból zęba - bez leczenia

Ból zęba – po leczeniu

 • Jeśli ból pojawia się w kontakcie ze słodkimi lub kwaśnymi substancjami, świadczy to o konieczności wymiany wypełnienia.
 • Jeśli ból pojawia się podczas nagryzania, może to świadczyć o konieczności podjęcia leczenia przewodowego. W takich przypadkach korekta wypełnienia często nie jest wystarczająca

ból zęba po leczeniu schemat

Ból w efekcie złamania zęba

 • Złamanie poddziąsłowe lub pionowe pęknięcie korzenia – wymaga usunięcia korzenia i zastąpienia zęba implantem lub mostem. Czasem konieczna jest odbudowa kości.
 • Złamanie naddziąsłowe – wymaga leczenia przewodowego. Leczenie obejmuje: oczyszczenie kanałów zębowych, odtworzenie struktury zęba wkładem koronowo-korzeniowym oraz wstawienie korony protetycznej. Mniej inwazyjne sposoby odtworzenia złamanego zęba, które polegają na odbudowie materiałami światłoutwardzalnymi, są rozwiązaniami tymczasowymi.

Ból w efekcie złamania zęba

Inne problemy

Ból zęba - inne problemy

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?