Leczenie próchnicy

Jak wykryć próchnicę, której nie widać?

Nowoczesna technologia daje możliwość diagnozowania zmian niewidocznych „gołym okiem” i wykonania leczenia w bezbolesny i małoinwazyjny sposób. Diagnostyka w naszej klinice opiera się na wykorzystaniu precyzyjnych narzędzi:

  • mikroskop – duże powiększenie pozwala lekarzowi wykryć obecność najmniejszych zmian w zębach
  • kamera wewnątrzustna – daje możliwość wykrycia wczesnej próchnicy nawet w trudnodostępnych przestrzeniach międzyzębowych
  • laser diagnostyczny – pozwala obiektywnie ocenić czy plamka widoczna na zębie to tylko przebarwienie, czy jest to demineralizacja czy już ubytek wymagający leczenia. 

Leczenie próchnicy (wypełnienia) w naszej klinice objęte jest 5-letnią gwarancją. Nieinwazyjne leczenie zębów stałych „bez borowania” za pomocą ozonu objęte jest 6-miesięczną gwarancją. W razie postępu próchnicy wypełnienie wykonywane jest nieodpłatnie.

Leczenie próchnicy zębowej

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Próchnica zębowa
  • Próchnica początkowa, niewidoczna gołym okiem, wykrywana laserem diagnostycznym.
  • Widoczna próchnica w obrębie szkliwa zęba.
  • Próchnica obejmująca zębinę – pojawiają się dolegliwości bólowe.
  • Próchnica sięgająca miazgi zęba, często ze zmianą przy wierzchołku korzenia. Silny ból zęba.

Stan zębów wpływa na zdrowie ogólne

Zaniedbanie zęby mogą prowadzić do rozwoju groźnych schorzeń w całym organizmie. Są to tzw. choroby odogniskowe. Niektóre z tych chorób mogą stanowić zagrożenie dla życia, a rzadko kojarzone są ze zmianami w jamie ustnej.

Choroby odogniskowe wywoływane są przez bakterie z jamy ustnej, które dostają się do krwiobiegu i tą drogą zakażają odległe narządy. Dodatkowo system odpornościowy, przy okazji zwalczania bakterii w jamie ustnej, niszczy zdrowe tkanki i narządy. W ten sposób zaniedbane zęby mogą prowadzić do rozwoju chorób tj. kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia, nerwu wzrokowego, schorzenia stawów, kręgosłupa, cukrzyca, alergie, nadciśnienie. Jeśli występuje u Ciebie jedna z wymienionych chorób, warto umówić się wtedy na wizytę u dentysty. 

Leczenie ozonem „bez borowania”

Początkowe zmiany demineralizacyjne mogą być leczone za pomocą silnie bakteriobójczego ozonu. Zabieg trwa jedyne 20 sekund i nie wymaga usuwania tkanek zęba – czyli tzw. „borowania”. Ozonowanie to skuteczna metoda spowalniająca rozwój próchnicy. W naszej klinice leczenie ozonem objęte jest 6-miesięczną gwarancją – w przypadku postępu próchnicy w zębie stałym wypełnienie (tzw. plomba) wykonywane jest nieodpłatnie!

Wypełnienie czy korona?

W przypadku zmian wymagających założenia wypełnienia leczenie można przeprowadzić w małoinwazyjny sposób pod kontrolą mikroskopu. Dzięki temu dentysta jest w stanie bardzo precyzyjnie usunąć chorą tkankę zęba bez naruszania tkanki zdrowej. Zabieg odbywa się w silnym znieczuleniu miejscowym, które skutecznie eliminuje ból. Podczas leczenia stosujemy preparat z nanocząstkami (Koloidalne srebro ze złotem), które zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy wtórnej i eliminują nadwrażliwość po wypełnieniu zębów. Nanocząstki mają jeszcze dodatkową zaletędziałają przeciwwirusowo. Eliminacja wirusów, które są wszechobecne także w jamie ustnej, zmniejsza ryzyko pojawiania się aft czy opryszczki.

Na wypełnienia w naszej klinice udzielamy 5 lat gwarancji!

Podstawa profilaktyki próchnicy

Podstawą profilaktyki chorób zębów i dziąseł jest regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego w gabinecie higienistki stomatologicznej. Zabiegi higienizacyjne powinny być przeprowadzane przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Nie jest możliwe pozbycie się osadu i kamienia podczas mycia zębów w domu. Zaniechanie wizyt profilaktycznych u higienistki z czasem prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, utraty dziąseł, kości, rozchwiania i wypadania zębów.

  • Stan zębów ma wpływ na zdrowie ogólne,
  • brak widocznych zmian w zębach wcale nie musi świadczyć o braku problemów,
  • Nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwala wykryć nawet najdrobniejsze zmiany próchnicowe w zębach, które mogą być leczone nieinwazyjne, bez konieczności borowania,
  • Wizyty kontrolne u dentysty powinny się odbywać co 6 miesięcy.

Dowiedz się więcej nt. leczenia próchnicy – TUTAJ

FAQ

Leczenie próchnicy – skuteczne metody zapobiegania obejmują regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, ograniczanie spożycia cukrów, regularne wizyty u dentysty oraz stosowanie pasty do zębów z fluorem.

Objawy mogą obejmować ból zęba, nadwrażliwość na zimno lub ciepło, przebarwienia, a w zaawansowanych przypadkach nawet ubytki w strukturze zęba.

Można zapobiec próchnicy poprzez:

  • Regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem
  • Używanie nici dentystycznej raz dziennie
  • Ograniczanie spożycia cukrów
  • Regularne wizyty kontrolne u dentysty (co najmniej raz na pół roku)