Leczenie ortodontyczne dorosłych

Chociaż leczenie ortodontyczne najczęściej kojarzy nam się z młodszymi pacjentami, odpowiednio prowadzone może być skuteczne w każdym wieku. Osoby dorosłe z pewnością docenią korzyści związane z posiadaniem zdrowego, pięknego uśmiechu.

Nowoczesne aparaty ortodontyczne pozwalają osiągnąć doskonały efekt leczenia także u pacjentów dorosłych.Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest u osób dorosłych w przypadku występowania wad zgryzu, które nie były wcześniej leczone. Leczenie podejmuje się także u pacjentów przygotowujących się do zabiegów implantologicznych i protetycznych. Najczęstszym powodem, dla którego wiele dorosłych osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów jest chęć poprawy swojego wyglądu. Odpowiednie położenie górnych zębów siecznych sprawia, że górna warga ma właściwe podparcie, a co za tym idzie, wolniej dochodzi do powstawania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych. Dodatkowo, opieka profesjonalnego ortodonty zapewnia odpowiednią czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych oraz pozwala cieszyć się naturalnym uzębieniem przez lata.

Leczenie ortodontyczne dorosłych a choroby przyzębia

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych jest zwykle ściśle związane z działaniami w zakresie profilaktyki i leczenia chorób przyzębia. Wady zgryzu mogą znacznie wpływać na pogłębianie się problemów z dziąsłami, a dorośli są szczególnie podatni na tego rodzaju zmiany. Przykładowo stłoczenie zębów wywołuje nadmierne ich ścieranie, próchnicę, przeciążenia w obrębie przyzębia i kości. Powoduje to zaostrzenie przebiegu choroby przyzębia. Dlatego często u pacjentów dorosłych przeprowadza się leczenie periodontologiczne równolegle do leczenia wad zgryzu. Skutkiem nieleczonych wad zgryzu mogą być także problemy z przeżuwaniem, silny ból w okolicy szyi i skroni, a nawet utrata zębów.

Leczenie chorób dziąseł (paradontozy)

Leczenie za pomocą aparatu stałego pozwala uzyskać prawidłowe ustawienie zębów, a co za tym idzie zlikwidować przeciążenia prowadzące do uszkodzeń dziąseł. To sprawi, że pacjenci cieszyć się będą mocnymi i zdrowymi dziąsłami.

Korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego w wieku dorosłym są wielorakie. Leczenie pozwala zachować zdrowe zęby oraz dziąsła i daje możliwość skutecznej odbudowy implantologiczno-protetycznej. Największą zaletą dla pacjentów pozostaje jednak piękny uśmiech, którym bez skrępowania możemy obdarzać swoich najbliższych.

Sprawdź co warto wiedziećPierwsza wizyta?